Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 2 Voturi - 4 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pentru o diaspora romana mai puternica - ce-i de facut?
11-02-2013, 11:57 PM
Răspuns: #11
RE: Pentru o diaspora romana mai puternica - ce-i de facut?
In seara asta la TVR International:
->> 24 de muncitori romani tinuti in sclavie, in Portugalia....de un Roman!!!!

Ce este de facut domnilor?
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
11-03-2013, 12:59 AM (Ultima modificare: 11-03-2013 01:44 AM de Alexandru Cosmin Codreanu.)
Răspuns: #12
Exista o solutie care cere timp, respectiv ridicarea nivelului minim de educatie al romanilor, in special al celor din mediul rural.

In lipsa unei informari minime asupra a ceea ce gasesti "dincolo" si a unui reflex conditionat de aparare a propriilor drepturi, anomalii ca acestea se vor repeta.

Fapta romanii "saritori" din diaspora este categoric condamnabila si trebuie pedepsita; insa nici naivitatea celor care cred ca in Occident umbla caini cu covrigi in coada nu este scuzabila, la fel cum nu este nici lipsa de interes a autoritatilor romane pentru a-si fideliza cetatenii acasa.

O solutie pe termen scurt ar fi instituirea unor linii telefonice "fierbinti" si platforme online dedicate unor astfel de cazuri in tarile cu o migratie romaneasca importanta. Promovate adecvat prin campanii de informare in mediul rural romanesc, astfel de cazuri pot fi identificate si eliminate in fasa prin denuntul celor abuzati.

Alte idei?

Alexandru Cosmin Codreanu
Administrator Forum Pro Diaspora Romana
Voluntar la Institutul Pro Diaspora Romana
Email
Echipa Pro Diaspora Romana
11-09-2013, 02:34 AM
Răspuns: #13
Astazi , am avut parte de un "" record mondial "" la categoria : Cum sa te inscrii pe un forum intr-o secunda??? ( 1 secunda ) .......pina mai ieri recordul era de 49 secund , apoi 46 secunde........1 secunda , nu imi pot explica cum a reusit sa-si scrie numele ???? Si acuma sa lasam gluma la o parte, cum spuneam intr-o alta postare , mi-ar face placere ca aici sa nu ne urmeze fantoma feisbucilor, unde te poti ascunde in spatele unei fotografii false si cu un nume de imprumut.............dupa umila mea parere , aici nu dorim sa ne jucam nu stiu ce joc ......ci daca se poate, sa discutam lucruri serioase.........ori cu pseudonime, eu unul NU stau de vorba......
Va doresc un sfirsit de saptamina fain.
Cu dor de acasa Emil
11-09-2013, 09:21 PM (Ultima modificare: 11-09-2013 09:25 PM de Roman Romulus.)
Răspuns: #14
Cosmin, pâna la educatie, care este desigur necesara, trebuie eliminat reflexul actului impulsiv provocat de disperare. Multi se arunca orbeste fiindca ''acasa'' nu mai gasesc nicio perspectiva si atunci considera ca ''dicolo'' nu poate fi mai rau decât realitatea cruda pe care tot mai multi o traiesc în România.
Eu nu m-as grabi nici sa-i cataloghez si nici sa-i acuz.
Si sa stii ca acele linii telefonice exista dar sunt ineficiente...ca de altfel orice politica dusa de guvernele României ....

Alexandru, pâna nu traiesti pe pielea ta efectele nocive ale campaniei dirijate de la Bucuresti nu poti simti pulsul a ceea ce se petrece în mediul asociativ din Diaspora româneasca. Restul sunt doar speculatii.
11-09-2013, 09:59 PM (Ultima modificare: 11-10-2013 03:04 PM de Alexandru Cosmin Codreanu.)
Răspuns: #15
Romulus,

Inteleg ceea ce zici: curajul disperarii, lipsa de alternative si de perspective, duc la o logica simpla a migrantului majoritar roman: nu mai am nimic de pierdut. Pentru asta avem responsabili:
- clasa politica care duce o munca de exterminare/ imputinare a propriilor cetateni;
- cetatenii care permit ca acest lucru sa se intample.

Aceasta stare de fapt, colaborata cu lipsa de informare si educatie a unor migranti, conduc la aparitia profitorilor, a celor isi exploateaza conationalii.

Insa repet, oare aceste lucruri ii exonereaza de orice responsabilitate pe cei care aleg calea pribegiei fara harta? Oare aceasta aparenta lipsa de perspective este atat de dramatica incat sa merite riscul asumat sau este vorba in principal de urmarea unor modele de succes inoculate? Vorbim aici (si) de o inertie de actiune?

Eu cred ca da. Fara a sterge din pacatele celor care fura sau a celor care tolereaza furtul, trebuie sa acceptam si lipsa de maturitate a celor care pleaca avand in spate numai sperante de mai bine, fara a stii unde ajung sau ce fac la destinatie. Cu totii stim aici ca in Occident nu umbla caini cu covrigi in coada.

Despre propadanda dirijata de la Bucuresti catre diaspora romana trebuie sa admit ca nu am fost expus foarte mult la ea. Doar ce vad pe facebook. Nu cred insa ca in afara de asta se intampla mare lucru. Evident ca vor fi diversi care din convingere, dar mai ales din speranta unor avantaje ulterioare, se vor inscrie in filiala Diaspora a principalelor partide ale zilei. Naivii si cei bine intentionati vor alege jucatori noi care le promit marea cu sarea. Acesti diversi vor incerca ulterior, tot pe facebook, sa propage propaganda emisa de centru catre lista de amici din diaspora.

Despre efecte insa putem vorbi. Prima intrebare care mi se pune cand vorbesc de Pro Diaspora Romana este: "voi ai cui sunteti?". Exista o lipsa cronica de incredere in orice proiect, mai ales in cele plecate din RO. Insa nu avem de ales, trebuie sa continuam sa mergem inainte. Speranta moare ultima!

Email
11-09-2013, 10:20 PM (Ultima modificare: 11-09-2013 10:22 PM de Roman Romulus.)
Răspuns: #16
Îti raspund scurt si la obiect doar la prima întrebare: DA !
Când o sa am timp o sa si argumentez.
Nu cadea în pacatul trufiei de a crede ca perceptia ta a fenomenului de pe Facebook îti ofera o imagine corecta si completa a ceea ce se întâmpla în mediul asociativ din Diaspora româneasca ...
11-09-2013, 10:55 PM
Răspuns: #17
Emil,
In totalitate de acord cu tine!
Propun neacceptare fantomelor tip award, mrs ,hyclimikli, ....
12-01-2013, 12:31 AM
Răspuns: #18
La Multi Ani Romania
La Multi Ani romane , ori unde ai fi !
12-01-2013, 10:49 AM
Răspuns: #19
(12-01-2013 12:31 AM)Emil L. Hidosh A scris:  La Multi Ani Romania
La Multi Ani romane , ori unde ai fi !

La mulţi ani!
Alex

Email
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)