Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biblioteca diasporei
11-23-2013, 11:15 AM
Răspuns: #1
Biblioteca diasporei
Buna ziua,

Va propun sa promovam aici cartile dedicate subiectului diaspora romana.

Pentru inceput va propun:

- "O contributie la istoria exilului romanesc" de Marinescu Aurel Sergiu, 10 volume publicate la Editura Vremea din Iasi intre 1999 si 2011;    

- "Aromanii" - de Beda Corneliu, carte publicata in regia autorului la Bucuresti in 2004.    

Mentionez ca abia acum am intrat in posesia lor si nu am apucat sa le citesc. Orice recenzie pe marginea acestor carti (sau a altora) este binvenita.

Alex

Alexandru Cosmin Codreanu
Administrator Forum Pro Diaspora Romana
Voluntar la Institutul Pro Diaspora Romana
Email
Echipa Pro Diaspora Romana
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
12-01-2013, 11:17 AM
Răspuns: #2
RE: Biblioteca diasporei
    "Prizonier în propria ţară", o carte despre instaurarea comunismului în România, motiv de exil pentru numeroşi români, scrisă de Aurel Sergiu Marinescu, primele două volume publicate în 1996 apărut la editura DU Stye din New York, iar al treilea volum publicat in 1997 la Editura Vremea din Iaşi.

"Românii de lângă noi" - O carte album despre românii din Albania, Bulgaria, Croaţia, Grecia, Macedonia, Republica Moldova, Serbia, Ucraina şi Ungaria scrisă de Daniel Cain, Armand Goşu, Cornel Sigmirean, Annemarie Sorescu Marinkovic, carte publicată MAE România, Departamentul Politici pentru Relația cu Românii de PretutindeniPretutindeni, în 2013 - în Bucharest.

Alexandru Cosmin Codreanu
Administrator Forum Pro Diaspora Romana
Voluntar la Institutul Pro Diaspora Romana
Email
Echipa Pro Diaspora Romana
12-08-2013, 03:15 PM
Răspuns: #3
RE: Biblioteca diasporei
[Imagine: limba-sfanta.jpg]
Limba sfântă a colacilor rumâneşti. Album în patruzeci de imagini cu dicţionar, 54 p.
Editura Etnologică
Bucureşti, 2013

Autorul: Paun Es Durlić
„În acest Album se prezintă pentru prima oară publicului larg unul dintre aspectele culturii spirituale a rumânilor din Serbia răsăriteană care, de-a lungul veacurilor, s-a păstrat neschimbat în colacii rituali şi obiceiuri, dintre care cel mai important este pomana, cu ocazia căreia se fac sute, ba chiar mii de colaci!”

http://www.etnologica.ro/colectii.php?co...=etnologie
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)